Nybörjare

Hem / Nybörjare / Branschnyheter / Köpguide för täckeinlägg: Fyllvikt, GSM, storlekar och partihandel

Köpguide för täckeinlägg: Fyllvikt, GSM, storlekar och partihandel

Oct 12, 2026

En europeisk återförsäljare godkänner ett inläggsprov på 300 g/m² i juni, beställer om 5 000 stycken i oktober och finner i februari att varorna känns märkbart tunnare än det godkända provet. Fyllvikten som är tryckt på packlistan är identisk. Det som förändrades var fyllningens loft, stygnavståndet som användes på quiltlinjen och hur mycket skaltyget var avslappnat innan fyllningen blåstes in.

Den enda historien förklarar varför köp av påslakan går fel så ofta. Produkten ser enkel ut, en fylld och quiltad väska, men nästan varje kvalitetsklagomål går tillbaka till tre specifikationer som är lätta att lämna vaga: fyllningsvikt och dess tolerans, skalkonstruktion och stygntäthet. Fixa dessa tre skriftligt innan du förhandlar om priset, och de flesta av argumenten försvinner innan containern laddas.

Den här guiden täcker inläggsalternativ för påslakan, GSM- och TOG-sortiment, skaltyger och sömmar, standardstorlekar på marknaderna i USA, Storbritannien, EU och Australien, inköpskontroller för importörer och grossistköpare, tvättbeteende och de frågor som inköpsteamen ställer oftast.

Ange fyllnadsvikt med tolerans, skalkonstruktion och stygntäthet skriftligt före pris; dessa tre variabler avgör om en omordning matchar det godkända urvalet.

Vad som räknas som ett täckeinlägg i ett specifikationsblad

Ett påslakanlägg, även säljs som påslakan, täckeinlägg eller täckeinlägg, är det fyllda lagret som ger värme. I de flesta exportprogram har den inget dekorativt tryck, och den är designad att antingen användas inuti ett avtagbart påslakan eller för att sitta direkt ovanför sovvagnen under ett överlakan. På en typisk hemtextilleverantörs webbplatskarta sitter påslakan bredvid täcken, täcken och överkast, och skillnaden mellan dessa kategorier handlar mest om skalet och den avsedda användningen snarare än om själva fyllningen.

Köpare använder ofta termerna omväxlande, och den vanan orsakar specifikationsfel. En täcke är normalt quiltad med ett tryckt eller dekorativt skal och säljs som en fristående produkt. Ett påslakanlägg är ett vanligt eller solidt skallager som säljs som värmekälla för ett separat överdrag. Ett täcke eller täcke är i allmänhet lättare och draperar över sängens sidor som dekoration. En filt innehåller ingen fyllning alls. Om en inköpsorder säger påslakan men referensbilden visar en tryckt täcke, kommer fabriken att citera en annan produkt och köparen kommer att få något som inte matchar detaljhandelsplanen.

Vägledande jämförelse av fyllda sängformat; fyllnadsvikterna varierar beroende på marknad, säsong och återförsäljarpositionering.
Format Typiskt skal Säljes med lock Indikativ fyllvikt Huvudsaklig användning
Påslakanlägg Vanligt vit, duntät eller mikrofiber Överdrag säljs separat 150-600 gsm Hem, hotell, privat märke
Hjälpare Tryckt eller solid, quiltad Använd som sålt 200-400 gsm Detaljhandel och presentset
Täcke eller täcke Tryckt, broderat eller spets Nej 100-250 gsm Dekorativ skiktning
Sängöverkast set Quiltad eller ultraljudsbunden Nej 80-200 gsm Sängöverdrag med kuddar

Två praktiska konsekvenser följer. Först bör insatsen och dess lock citeras och dimensioneras som ett par, eftersom insatsens mått, hörnöglor och kantfinish avgör om locket hänger korrekt och håller sig på plats. För det andra, eftersom inlagan sällan är synlig i detaljhandeln, kan köpare flytta budgeten bort från tryckning och förpackning och till fyllningskvalitet och sömmar utan att skada utseendet på det färdiga setet. Den omfördelningen är vanligtvis där återköpskurser vinner.

Behandla påslakanet och dess överdrag som en specifikationsuppsättning och spendera den synliga budgeten på att fylla loft och sömmar snarare än på dekoration.

Fyllningsalternativ för täckeinlägg och vad var och en kostar dig

Fyllningsvalet styr värme-till-vikt-förhållandet, tvättbeteende, allergenprofil och, mycket ofta, mer än hälften av den landade kostnaden. En fabrik kan byta skaltyg på en vecka; att byta fyllnad innebär vanligtvis en ny inköpsorder för råvara och en ny provtagningsomgång.

Dun och fjäderfyllningar

Dunkluster fångar in luft mer effektivt än någon spunnen fiber, vilket är anledningen till att en duninsats på 400 g/m2 kan kännas lika varm som en 550 g/m2 polyesterinsats. Fyllningskraft är det vanliga måttet och varierar mellan ungefär 550 och 800 kubiktum per uns för kommersiella sängkläder, med högre siffror som betyder större, fjädrande kluster. Dun-till-fjäder-förhållanden såsom 80/20 eller 75/25 beskriver blandningen; mer fjäder betyder mer vikt och mindre loft för samma värme. Dun kräver ett tätt vävt, duntätt skal och, för premiumkonstruktioner, bafflar lådväggar snarare än enkla quiltlinjer, annars vandrar fyllningen till hörnen inom en säsong.

Allergenbekymmer handlar mest om dammansamling och fjäderproteinrester, vilket är anledningen till att tvättade och behandlade fyllningar marknadsförs som hypoallergena. För köpare som vill ha dunliknande loft utan allergenprofilen eller prisvolatiliteten, passar vanligtvis ett behandlat dun eller ett höglofts dunalternativ bättre.

Luxury Winter Comforter Hypoallergenic Down Lyxig vintertäcken allergivänligt dun Funktion: Designad för att ge exceptionell värme under de kallaste månaderna, skapar denna vintertränare en mysig fristad som effektivt behåller kroppsvärmen samtidigt som... Visa produkt →

Om en återförsäljare säljer både en naturlig fyllning och ett syntetiskt alternativ, bör de två produkterna provtas sida vid sida med samma fyllnadsvikt. Kunderna jämför dem på hyllan, och skillnaden i loft under samma GSM är det som motiverar prisskillnaden i katalogen.

Polyestermikrofiber och dunalternativa fyllningar

Silikoniserad ihålig konjugerad fiber förblir arbetshästen för exporterade påslakanlägg. Denier och skärlängd styr hur fyllningen beter sig: finare denier ger en mjukare hand, medan grövre, krusade fibrer motstår kompression bättre vid upprepad användning. Fördelarna är konsekvent GSM-kontroll, maskintvättbarhet, inga allergenproblem och förutsägbar kostnad. Avvägningen är loftåterställning, eftersom syntetisk fyllning gradvis plattas ut under kroppsvikt och vakuumpackning. Köpare som kör långa sjövägar bör bekräfta kompressionsförhållandet som används vid packning och låta varorna återhämta sig innan detaljhandeln visas.

Bomull, ull och blandade fyllningar

Bomullsvadd känns tyngre för samma värme men andas bra, vilket passar fuktiga marknader och kunder som ogillar den glatta handen av syntetisk fyllning. Om inte vadden är nålstansad eller hartsbunden kan den klumpa sig under tvätt. Ull erbjuder en stark fukthantering och är populär i europeiska naturfiberprogram, även om den behöver skonsammare tvättning och skydd mot nattfjärilar i förvaring. Blandningar av bomull och polyester, eller mikrofiber med en liten andel dun, är vanliga sätt att balansera handkänsla mot kostnad.

Silke och specialfyllningar

Sidentrådsinsatser är lätta, temperaturreglerande och dyra, och de bär vanligtvis instruktioner för handtvätt eller kemtvätt. Bambu- och viskosblandningar marknadsförs som kylande, och kamelhår eller kashmirblandningar förekommer i premium vinterserier. Det är nischade program med mindre volymer, skärpta provtagningskrav och längre ledtider för råvara.

Välj fyllningen före skalet: dun ger det bästa värme-till-vikt-förhållandet men kräver baffelkonstruktion, medan mikrofiber tolererar kommersiell tvätt och ger den mest förutsägbara GSM.

Fyllvikt, GSM, TOG och den värme som en köpare faktiskt behöver

Fyllningsvikten uttrycks i gram per kvadratmeter, beräknad över insatsens yta snarare än per enhet. En insats på 220 x 240 cm på 300 g/m2 innehåller därför cirka 1,58 kg fyllning, vilket är ett användbart antal när du ska kontrollera en offert mot ett råvarupris. Toleranser är viktigare än de flesta köpare förväntar sig: plus eller minus 5 procent är en vanlig kommersiell ersättning, och en leverantör som citerar plus eller minus 10 procent säljer dig faktiskt två olika produkter i en försändelse.

Europeiska och brittiska detaljhandeln använder ofta TOG istället för GSM, där ungefär 4,5 TOG motsvarar en sommarvikt, 10,5 TOG mot vår och höst och 13,5 TOG mot vinter. Vågen är inte perfekt utbytbara eftersom skaltyg och sömmar också påverkar värmehållningen, så en konverteringstabell är en utgångspunkt snarare än en garanti för likvärdighet.

Indikativ påslakanläggsvikt efter sovmiljö (mellanklass GSM)

Tropiska och varma rum, över 24 C
150-200
Vår och höst, 18-24 C
250-300
Luftkonditionerade hotellrum, 20-22 C
300-350
Svala nätter, 12-18 C
350-450
Kall vinter och ouppvärmda rum, under 12 C
500-600

Diagrammet antyder att ingen enskild insats täcker alla klimat som en distributör kan betjäna. Bandet 300 till 350 gsm tenderar att vara den säkraste enskilda produkten för luftkonditionerade hotellrum, vilket är anledningen till att gästfrihetsprogram samlas där och varför det är den vikt som oftast efterfrågas för en första provbeställning. Där en återförsäljare bara kan lista en vikt, säljs bandet på 250 till 300 g/m2 vanligtvis under den längsta säsongen på tempererade marknader, med överdraget och en extra filt som gör justeringsarbetet. Köpare som kan bära två vikter ser i allmänhet den starkaste parningen i banden 250 till 300 gsm och 400 till 450 gsm, eftersom de täcker större delen av året utan en tredje SKU. I praktiken bör fyllnadsvikten bestämmas tillsammans med skalet och riktpriset snarare än isolerat, eftersom en tyngre fyllning i ett tunt skal helt enkelt ger ett tungt inlägg som fortfarande känns kallt.

För en närmare titt på hur skiktade sängkläder håller värmen under de kallare månaderna, våra anteckningar om hur hemtextilier ger extra värme på vintern gå igenom logiken lager för lager som återförsäljare kan återanvända i sina egna köpplaner.

Hypoallergenic Summer Quilt Baby Safe Allergivänligt sommartäcke babysäkert Funktion: Designad för varma sommarnätter och tropiska klimat, detta seersucker-täcke ger exceptionell andningsförmåga och svalkande komfort. Det är en unik skrynklig textur... Visa produkt →

Lätta vikter är där konstruktionsgenvägar dyker upp först. Ett sommarinlägg på 150 till 200 gsm har väldigt lite fyllning för att dölja dålig quiltning, så stygnmönstret och skalhandskänslan bär hela kvalitetsintrycket i kundens hand.

Skriv fyllvikten som ett intervall med en tolerans på högst plus eller minus 5 procent och bekräfta TOG-ekvivalenten i provtagningsrapporten.

Skaltyg och sömmar: De två ställena täckeinsatserna misslyckas

De flesta returer orsakas inte av fyllningen. De orsakas av att fyllningen rinner ut genom skalet, av att sömmarna öppnas efter den första kommersiella tvätten eller av att quiltlinjerna kollapsar så att inlägget blir en lös påse med fiber i mitten och ett tomt skal i kanterna.

Skaltyger

  • Duntät bomull, vanligtvis 200 till 300 trådar och tätt vävd eller kalandrerad, är standardvalet för dun- och fjäderfyllningar.
  • Polybomullsblandningar med 180 till 200 trådantal erbjuder ett lägre pris med tillräcklig hållbarhet för syntetiska fyllningar i hotellprogram.
  • Mikrofiberskal på ungefär 90 till 110 g/m2 känns mjuka och motstår sönderfall, och de passar nedalternativa inlägg som syftar till att placera komforten i detaljhandeln.
  • Borstad mikrofiber ger en varmare handkänsla men kan pillra snabbare, så den passar bättre till vinter- eller dekorationsprogram än till tvätt med hög omsättning.
  • Trådantalet är ett marknadsföringsnummer över en viss punkt; konstruktion, garnkvalitet och efterbehandling spelar större roll än det antal som står på etiketten.

Sömmar, quiltning och kantavslutning

  • Boxquiltning på 25 x 25 cm eller 30 x 30 cm håller fyllningen fördelad; bredare lådor tillåter växling, och smalare lådor ökar arbetskostnaden.
  • En stygntäthet på 8 till 12 stygn per tum är ett fungerande band, med den högre änden bättre för dunfyllningar.
  • Baffelboxkonstruktion, där tygväggar separerar fyllningskanalerna, är det korrekta valet för hög fyllningseffekt men lägger till material och sömnadstid.
  • Ultraljudsbindning undviker nålhål helt och minskar fiberläckage, även om den passar lättare fyllningar och specifika skalkompositioner.
  • Dubbelvikta eller rörförsedda kanter, med hörnöglor eller flikar, skyddar insatsen och håller den förankrad inuti locket.
  • Sömglidning och fyllningsmigreringstester bör begäras på förproduktionsprovet, inte på bulkordern.

Dessa uppgifter visas sällan på en offert på en sida, vilket är just därför de bör anges i den tekniska specifikationen. En leverantör som inte kan beskriva stygntäthet eller quiltstorlek skriftligt kommer sannolikt att tolka dessa parametrar olika vid varje efterbeställning.

Skal och sömmar avgör hållbarhet: ange tygtyp, quiltstorlek, stygntäthet och kantfinish, eftersom fyllningen bara presterar så bra som konstruktionen som håller den.

Påslakansstorlekar: Matchande överdrag, sängar och marknadsstandarder

Storleksfelmatchningar är en av de vanligaste orsakerna till kundklagomål, och de orsakas nästan alltid av en saknad kvot snarare än av ett skärfel. Vävda bomullsskal slappnar av och krymper något efter den första tvätten, så exporterade varor skärs normalt med krympningstillägg och accepteras med en tolerans på ca plus minus 2 cm. En insats som är några centimeter mindre än locket kommer alltid att se underfylld ut, oavsett hur mycket fyllning den innehåller.

Vanliga täckeninläggsstorlekar per marknad; gästfrihetsstorlekar är vanligtvis anpassade till madrassen plus ett dropptillägg.
Marknad Vanliga skärstorlekar (cm) Nejtes
USA Twin 173 x 218, Full eller Queen 224 x 234, King 264 x 234 Ofta citerad i tum; Queen driver volym
Storbritannien Enkel 135 x 200, Dubbel 200 x 200, King 225 x 220, Super King 260 x 220 TOG-betyg används ofta i detaljhandeln
Kontinentaleuropa 135 x 200, 155 x 220, 200 x 200, 240 x 220 Metrisk storlek, säljs ofta med matchande överdrag
Australien och Nya Zeeland Enkel 140 x 210, Queen 210 x 210, King 240 x 210 Säljs lokalt som täcken eller doonas
Hotell och gästfrihet Queen 203 x 203, King 229 x 229, anpassade bredder till 260 Storlek efter madrass plus drop, ofta med kilar
Japan och Korea 150 x 210, 190 x 210, 200 x 210 Mindre fotspår, lättare fyllningar

För ett grossistprogram är den säkra standarden att citera tre storlekar och två vikter snarare än sex storlekar och en vikt, eftersom storleksfel är billigare att korrigera i skärningsstadiet än fyllviktsfel. Hotellköpare vill vanligtvis att inlägget ska sitta något bredare än madrassen så att överdraget drapereras över sidorna, medan återförsäljare tenderar att köpa inlägget i samma nominella storlek som överdraget. Bekräfta vilken logik som gäller innan provet skärs och anteckna det i specifikationsbladet.

Kom överens om krympningstillägg och en dimensionstolerans på plus eller minus 2 cm vid provtagning, eftersom storleksreklamationer är fler än fyllnadsreklamationer i de flesta återförsäljningsdata.

Köpa påslakan från en tillverkare: Vad ska verifieras

När köpare flyttar från ett handelsföretag till en direkt tillverkare förbättras vanligtvis kostnadsstrukturen, men bördan av specifikation skiftar över på köparen. En duktig påslakansleverantör bör kunna beskriva sin påfyllningslinje, sin quiltningskapacitet och sin inspektionsrutin utan förberedelser, eftersom det är de tre områden där bulkbeställningar avviker från prover.

Fabrikskapacitet värd att bekräfta

Fråga hur många quiltningsmaskiner som är i drift, om fyllningen blåses mekaniskt eller för hand, hur skalet avslappnat innan fyllning och hur många bitar linan kan fylla per dag. En årlig kapacitetssiffra är användbar för skala, men den dagliga produktionen för den specifika linje som kommer att köra din beställning är det som avgör leveransdatumet. Köpare som lägger blandade beställningar på täckeninlägg, täcken, lakanset och madrassskydd bör också bekräfta om dessa kategorier körs på samma plats eller mellan underleverantörer, eftersom delad produktion komplicerar inspektion och konsolidering av leveranser.

Vad som hör till specifikationsbladet

  1. Fyllningsmaterial, denier eller fyllningsstyrka och blandningsförhållande där tillämpligt.
  2. Fyll i vikt i gsm med en explicit tolerans, angiven per storlek.
  3. Skaltygets sammansättning, garntyp, trådantal och finish.
  4. Quiltmönsters mått, stygntäthet och kantkonstruktion.
  5. Färdiga mått i centimeter för varje storlek, med tolerans.
  6. Etiketter: fiberinnehåll, skötselråd, streckkod och ursprungsland.
  7. Förpackning: kompressionsförhållande, polypåse eller non-wovenpåse, kartongmått och fraktmärken.
  8. Testkrav, provtagningsplan och acceptabel kvalitetsnivå.

MOQ, ledtid och prisstruktur

För anpassade påslakanlägger startar minimibeställningskvantiteterna vanligtvis runt 500 till 1 000 stycken per storlek och färgkombination för ett OEM-program, och kan sjunka lägre när en fabrik redan har skalet och fyllningen i lager. Produktionsledtiden löper i allmänhet från 25 till 45 dagar efter provets godkännande och deponering, med den längre änden som gäller för dunfyllningar och tryckta skal. Fyllning är vanligtvis den största enskilda kostnadsdelen, följt av skaltyg, arbete och packning, så en prissänkning kommer nästan alltid från en av dessa fyra artiklar snarare än från overhead.

Testning, efterlevnad och dokumentation

  • Fiberinnehållsverifiering för att stödja etikettpåståendet.
  • Formaldehyd, pH och färgäkthet för marknader med strikta kemiska gränser.
  • Dimensionell stabilitet efter tvätt, vilket skyddar storlekslöftet.
  • Filling migration and seam strength checks for filled products.
  • Tredjepartscertifiering som OEKO-TEX Standard 100 där detaljhandelskanalen kräver det.
  • Kartongfall och kompressionstestning för lång sjöfrakt.
Pure Cotton Soft Comforter Set Mjuktäckeset av ren bomull Funktion Hudvänlig och andningsbar: Rent bomullsmaterial är mjukt och bekvämt, bra för andning och lämpligt för känslig hudfuktighet. Absorption och persp... Visa produkt →

Köpare som kör bomullsprogram tillsammans med syntetiska provar ofta båda innan de binder sig, eftersom bomullsinlägg känns annorlunda i handen och behöver en något annorlunda stygntäthet för att undvika nålmärken längs quiltningslinjerna.

Besiktning före leverans

A pre-shipment inspection at an acceptable quality level of 2.5 for major defects is standard practice. De kontrollpunkter som betyder mest för täckeinlägg är fyllningsfördelning över ansiktet, dimensionskontroll på minst tre delar per storlek, sömmar och hörnsäkerhet, fiberläckage under lätt nötning, etikettnoggrannhet och kartongviktskonsistens. Att inspektera efter att varorna har komprimerats och packats gör det mycket svårare att upptäcka fyllningsmigrering, så ordna inspektionen innan den slutliga komprimeringen varhelst schemat tillåter.

En påslakinläggstillverkare bör bedömas på fyllningsmetod, quiltningskapacitet och inspektionsrutin, inte på enbart den årliga kapacitetssiffran.

Vägledning om skötsel, tvätt och förvaring att föra vidare

Care instructions are a specification item, not an afterthought. Tvättmetoden du skriver ut på etiketten avgör vilka fyllnings- och skalkombinationer som är acceptabla i första hand, och felaktiga vårdpåståenden är en vanlig orsak till returer på marknader med starka konsumentskyddsregler.

Hemtvätt

  1. Wash small and medium sizes at 30 to 40 C on a gentle cycle with a reduced spin speed.
  2. Use a front-loading machine where possible to reduce mechanical stress on seams.
  3. För dun- och fjäderinsatser, torktumla på låg värme med två eller tre torkkulor för att återställa loftet.
  4. Avoid bleach and fabric softener, since both affect fibre resilience and water repellency.
  5. Dry completely before storage, because trapped moisture encourages mildew inside the filling.

Hotell- och kommersiell tvätt

Commercial laundries often wash at higher temperatures with stronger chemistry and longer cycles. Synthetic fills tolerate this pattern better than down, which loses loft faster and requires more careful drying. Hotellköpare bör testa ett prov genom den avsedda tvättcykeln innan de godkänner en bulkorder och bör förvänta sig en realistisk livslängd mätt i tvättcykler snarare än i år. Where a hotel operates a high-turnover laundry, a quilted synthetic insert with tight box quilting is usually the more economical specification.

Förvaring

  • Store in a breathable cotton or non-woven bag rather than a sealed plastic sack.
  • Avoid long-term vacuum compression, which reduces loft recovery in synthetic fills.
  • Håll förvaringsutrymmen torra och rotera lager så att äldre enheter används först.
  • For wool fills, add protection against moths during extended storage.

Matcha fyllningen med tvättmiljön innan du skriver skötseletiketten och testa ett prov genom den riktiga tvättcykeln snarare än en laboratorieuppskattning.

Vanliga frågor om påslakanlägg

What is the difference between a duvet insert and a comforter?

Ett täckeinlägg är ett lager fyllt med vanligt skal som är utformat för att användas inuti ett avtagbart överdrag, medan ett täcke normalt har ett dekorativt eller tryckt skal och används som sålt. Insatsen bär värmen och ses sällan; the comforter is part of the visible bedding design. Vissa marknader använder termerna omväxlande, varför specifikationsblad alltid bör innehålla ett referensfoto.

Vilken GSM-påslakan ska ett hotell köpa?

För luftkonditionerade rum som hålls runt 20 till 22 C är bandet 300 till 350 gsm den vanligaste utgångspunkten, med lättare vikter för tropiska egenskaper och tyngre vikter för ouppvärmda rum. Hospitality buyers should confirm the laundry cycle before fixing the fill weight, since aggressive washing reduces loft over time.

Är ett högre trådantal alltid bättre för ett täckeinläggsskal?

Inte nödvändigtvis. Över en viss punkt säger trådantalet väldigt lite om hållbarhet, och ett tätt vävt tyg med 200 till 300 trådräkningar ger ofta bättre resultat än ett löst vävt högre antal. Garnkvalitet, vävtäthet och efterbehandling betyder mer än numret som står på etiketten.

Hur länge ska ett täckeinlägg hålla?

Livslängden beror på fyllningstyp, skalkonstruktion och tvättfrekvens. Syntetiska fyllningar som används i kommersiella tvätterier har i allmänhet den kortaste livslängden, medan välkonstruerade duninsatser som hålls i hemmabruk tenderar att hålla loftet betydligt längre. Köpare bör definiera livslängden i tvättcykler för hotellprogram och i säsonger för detaljhandelsprogram.

Kan påslakan maskintvättas?

Polyester- och mikrofiberinlägg kan vanligen tvättas i maskin vid 30 till 40 C. Bomullsvadd kan klumpa ihop sig om den inte är nålstansad eller limmad. Dun- och fjäderinsatser kan tvättas, men de behöver torktumlas i låg värme med torkkulor för att återställa loftet, och upprepad våttvätt förkortar deras livslängd.

Vad är en typisk minsta beställningskvantitet för anpassade täckeinlägg?

Anpassade OEM-program börjar vanligtvis runt 500 till 1 000 stycken per storlek och färg, och kan vara lägre där skaltyget och fyllningen redan finns i lager. Blandade beställningar av inlägg, täcken och lakansatser tillåter ibland en lägre kvantitet per artikel eftersom fabriken kan konsolidera produktionsserier.

Erbjuder leverantörer både dun- och dunalternativa fyllningar?

Många etablerade hemtextiltillverkare kör båda linjerna, eftersom de två produkterna delar quiltnings- och efterbehandlingsutrustning men skiljer sig åt i råvaruförsörjning, skalkrav och inspektionspunkter. Köpare som jämför de två bör prova dem med samma fyllvikt för att se den verkliga skillnaden i loft.

Hur kontrollerar jag stygnkvaliteten före leverans?

Mät stygntätheten på minst tre stycken per storlek, kontrollera att quiltningslådor är konsekventa över ansiktet, dra försiktigt i sömmar och hörn och bekräfta att ingen fyllning kommer ut vid lätt nötning. Fyllningsfördelning över skäret är den snabbaste indikatorn på om påfyllningslinjen löper korrekt.

Vilka storlekar bör ett påslakansprogram i grossistledet täcka?

De flesta grossistprogram täcker tre till fyra storlekar, vanligtvis en enkel eller tvilling, en dubbel eller drottning, en kung och ibland en superkung. Att täcka varje storlek vid varje fyllnadsvikt multiplicerar lagret utan att lägga till mycket försäljning, så det är vanligtvis bättre att lägga till en andra fyllvikt innan du lägger till en femte storlek.

How should duvet inserts be packed for export?

Kompressionspackning minskar fraktkostnaden men påverkar loftåtervinningen, så kompressionsförhållandet bör överenskommas och testas i stället för att lämnas till packningslinjen. Insatser är vanligtvis förpackade i polypåsar eller non-woven påsar, sedan kartongerade med konsekvent vikt per kartong och tydliga fraktmärken. Tillåt en återhämtningsperiod innan detaljhandeln visas när hög kompression har använts.

De flesta frågor om påslakan kommer tillbaka till en fråga: om den skriftliga specifikationen är tillräckligt exakt för att en annan produktionskörning ska kunna reproducera det godkända provet.

Vart ska man gå härnäst

Om du bygger ett påslakinlägg, täcke eller täckeprogram och jämför fabriker, börja med en leverantör som kan beskriva fyllvikter, skalkonstruktion och inspektionsrutin i siffror snarare än adjektiv och be om ett specifikationsblad före ett pris. Den enda begäran skiljer tillverkare från handlare mycket snabbt.

Fråga efter specifikationsbladet och inspektionsplanen före leverans innan du frågar efter priset, så blir resten av täckeinläggsprogrammet förutsägbart.